Tuotteet saatu: Santa Maria
Viime viikolla kokkailin Pauligin virtuaalisessa kokkikoulussa mm. tätä herkullista chilaquilesia. Samaan syssyyn valmistimme myös herkullisia Korean BBQ-burritoja. Burritojen täyte maustettiin Santa Maria uudella Korean BBQ-mausteseoksella. Nämä burritot voi valmistaa myös kasvisversiona, esimerkiksi täyttämällä ne juuresröstillä ja vegaaniseen versioon käyttää vegaanista juustoraastetta.
Meksikolaiset jauhelihatäytteiset burritot ovat maistuvaa texmex-ruokaa koko perheelle. Alla oleva ohje on Pauligin virtuaalisesta kokkikoulusta. Itse tein ohjeen neljällä tortilla ja esikypsensin jauhelihan.
Korean BBQ-burritot
Klassiseen burritoon kuuluu lihaa, kasviksia ja salsaa.
Annos 4 annosta
Ainesosat
Täyte
- 1 kpl punasipulia
- 1 rkl öljyä
- 400 g naudan paistijauhelihaa
- 3 rkl Santa Maria Chunky Salsa Medium -kastiketta
- 1 kpl kananmuna
- 2 rkl Santa Maria Original Medium -tortillaa
Kastike
- 1 prk Santa Maria Refried Beans -papuja
- n. 140 g Santa Maria Chunky Salsa Medium -kastiketta
- 1 dl vettä
- 1 rkl Santa Maria Korean BBQ-mausteseosta
Valmistus
- Hienonna sipuli ja kuullota öljyssä pehmeäksi. Jäähdytä.
- Lisää täytteen muut ainekset jauhelihan joukkoon. Lisää lopuksi jäähtynyt sipuli. Nostele massa kahden tortillan päälle ja paketoi rullaksi. Kypsennä uunissa 175 asteessa noin 20 minuuttia.
- Valmista sillä aikaa kastike. Lisää kaikki kastikkeen ainekset kattilaan ja keitä miedolla lämmöllä noin 20 minuuttia.