Suklaasuukkoset ovat täydellinen yhdistelmä rapeaa, pehmeää ja suussasulavaa – kotitekoinen versio rakastetusta klassikosta, jossa yhdistyvät voilla leivottu grahamkeksi, upeasti kohoava vaniljainen marenki ja ylellinen, paksu tumma suklaakuorrutus.
Jos olet etsinyt juhlapöytään näyttävää makeaa, jonka maku ja ulkonäkö saavat vieraat kysymään reseptiä, nämä marenkiunelmat ovat juuri se oikea valinta. Ne ovat yllättävän helpot tehdä, ja niiden rapea keksipohja, kevyt vaniljamarenki ja täyteläisen suklaakuorrutus muodostavat vastustamattoman kokonaisuuden. Ne ovat täydellisiä jouluksi, juhliin tai hemmotteluhetkiin.
Suklaasuukkoset
Suklaasuukkosten pohjana toimii kotitekoinen grahamkeksi, joka on sekä helppo että uskomattoman maukas. Voilla ja fariinisokerilla pehmennetty maku tuo keksiin syvyyttä ja ripaus hunajaa tekee taikinasta herkullisen aromikkaan. Kotitekoinen keksi kestää hyvin marengin ja suklaakuorrutteen painon, ja siitä tulee juuri sopivan tukeva mutta murea – täydellinen marenkivuorelle.
Suklaasuukkoset
Ainesosat
Grahamkeksit
- 170 g voita
- 100 g fariinisokeria
- 2 rkl hunajaa
- 1/4 tl suolaa
- 1/2 tl vaniljasokeria tai kanelia
- 200 g vehnäjauhoja
- 45 g täysjyvävehnäjauhoja
Marenki
- 7 valkuaista
- 45 g sokeria
- 1 vaniljatanko
Kuorrutus
- 300 g tummaa suklaata
Valmistus
- Laita voi, fariinisokeri ja hunaja kulhoon ja vatkaa vaahdoksi.
- Sekoita yhteen kuivat aineet ja lisää voivaahtoon.
- Kääri taikina muoviklemuun ja aseta jääkaappiin n. 30min. – 1 h.
- Aseta uuni kuumenemaan 180 asteeseen.
- Kauli taikina ohueksi levyksi ja ota paloja pyöreällä muotilla. Nosta leivinpaperoidulle leivinpellille ( sirottele pinnalle vähän sokeria) ja paista uunin keskitasossa n. 10-12 minuuttia. Anna jäähtyä.
- Sulata n. 100 g tummaa suklaata ja dippaa keksit siihen. Nosta keksit leivinpaperille jähmettymään.
Marenki ja kuorrutus
- Lisää kulhoon valkuaiset ja sokeri sekä vaniljatangon siemenet. Kuumenna seos vesihauteessa samalla sekoitellen. Anna lämmetä muutama minuutti, kunnes sokeri on sulanut. Ota pois vesihauteesta ja vatkaa (sähkövatkaimella) kovaksi ja valkeaksi vaahdoksi.
- Pursota suklaakuorrutteisten keksien päälle iso keko marenkia ja laita pakkaseen n. 1/2-1 h.
- Sulata loput suklaasta ja dippaa marenkivuoret suklaaseen. Sirottele pinnalle esim. Kookoshiutaleita tai kuten minä, pieniä hopeakuulia. Anna jäähtyä.