Oman kirjan mainos
Elokuun alku on kuin hengähdystauko. Se hetki, jolloin kesän kiire alkaa taittua ja mieli alkaa vaeltaa kohti uutta rytmiä, kouluihin palaavia lapsia, pimeneviä iltoja, ensimmäisiä sumuisia aamuja.
Ja juuri silloin, kun iltapäivät alkavat viiletä ja kahvi maistuu taas erityisen hyvältä, palaavat kuivakakut takaisin. Ne tuntuvat kodilta. Ne kuuluvat tähän aikaan.
Kuivakakku on enemmän kuin kakku
Sanana ”kuivakakku” ei ehkä tee oikeutta sille tunteelle, mitä nämä leivonnaiset herättävät. Ne ovat osa suomalaista makumuistia. Ne ovat niitä kakkuja, jotka odottivat pakastimessa juhlia, tarjottiin hautajaisissa ja pelastivat päivän, kun kaikki muu meni pieleen, mutta kahvikakku onnistui silti.
Ne ovat äitien, mummojen ja leivontaa opettelevien nuorten ensimmäisiä onnistumisia. Niitä ei tarvinnut kuorruttaa, niiden voima oli yksinkertaisuudessa.
Ja nyt ne tekevät paluun. Tai jos minulta kysytään, ne eivät koskaan lähteneetkään.

Kuivakakkukirja syntyi rakkaudesta perinteisiin
Kun aloin kirjoittaa Kuivakakkukirjaa, tiesin heti, ettei tämä ole mikä tahansa reseptikokoelma. Halusin luoda jotain, joka kunniottaa vuosikymmeniä vanhoja reseptejä – sellaisia, joita ei ehkä enää löydä äidin reseptilaatikosta tai vanhasta ”Myllyn Paras -vihkosta”.
Kirjaan pääsivät mukaan ne klassikot, jotka toistuvat suomalaisten muistoissa:
Puhelinkakku, joka tarjoiltiin arjen kahvivieraille.
Köyhän kakku, joka todisti, ettei leivonnassa tarvita hienouksia.
Ruhtinattaren kakku, pehmeä ja arvokas – kuin leivottu kiitos.
Lisäksi mukana ovat kaikkien aikojen suosikit: tiikerikakku, arabialainen kahvikakku ja kultakakku. Niitä ei vain voinut jättää pois.
Uusi aikakausi – rohkeammat maut, yllätykselliset yhdistelmät
Mutta tämä kirja ei jää nostalgian vangiksi. Mukana on myös uutta makua, leikkisyyttä ja modernia kokeilunhalua.
Kehitin reseptejä, joissa sitrushedelmät, mausteet ja rakenteet tuovat kuivakakkuun uuden ulottuvuuden. Hienovaraisia yhdistelmiä, jotka kunnioittavat vanhaa, mutta antavat sille uuden ilmeen.
Ja mikä parasta, näitä reseptejä varten ei tarvitse olla kondiittori. Tarvitaan vain utelias mieli ja hitunen kärsivällisyyttä.
Miksi juuri nyt on täydellinen hetki kuivakakuille?
Koska elokuu. Koska rauhoittuminen. Koska jotain yksinkertaista ja hyvää tekee taas mieli.
Nyt on oikea aika palata juurille. Leipoa jotain, mikä onnistuu ilman kikkailua. Nauttia siitä, että kakku kohoaa hiljalleen uunissa ja että talo tuoksuu siltä miltä kodin kuuluu tuoksua.

Tilaa Kuivakakkukirja – ja leivo tarinoita tulevaisuuteen
Tämä kirja on tehty sinulle, joka haluat palan historiaa omasta uunistasi.
Tai sinulle, joka et ole vielä koskaan tehnyt kuivakakkua, mutta haluaisit tietää, miksi niin moni on siihen rakastunut.
KIRJAN VOIT TILATA TÄSTÄ
Lisäksi kirjaa löytyy kirjastoista lainattavaksi, kuten myös muita kirjojani.